Acum la DanceFM 18:00-21:00
DANCE FM NON STOP
Urmează 21:00-23:59
Deep Sounds w/ Carlos

Interviu Marius Onuc: ”Dacă o piesă e bună, are mari șanse să se audă la Dance FM. Simplu”

onuc-2000x857-720x430
  1. De când coordonezi Dance FM?

    Au trecut mai bine de 4 ani de când Dance FM a devenit cartea mea de vizită. 
    Am cunoscut mulți oameni care pur și simplu voiau să știe cine e în spatele acestui post de radio.

  2. Mulți ascultători sunt curioși cum se face playlistul la Dance FM. Ce e important? Există o anumită doză de subiectivism?

    Ca să alcătuiești un playlist necesită multă muncă și uneori multe ore de ascultare. În medie, ascult între 300 și 500 de piese pe zi.  Cel mai important lucru când fac selecția este ca piesă să sune bine. Iar confirmarea o primesc de la ascultătorii care caută piesele prin Shazam, le share-uiesc în Social Media sau ne trimit mesaje în care ne întreabă de piese. Nu sunt subiectiv, nu cred că radioul ar putea supraviețui dacă aș fi subiectiv când vine vorba de playlist. Dacă o piesă e bună, are mari șanse să se audă la Dance FM. Simplu. 

  1. Cu ce se deosebește Dance FM de celelalte radiouri?

    Este o întrebare la care mi-aș dori să răspundă ascultătorii, nu eu! :-) Cred că Dance FM a reușit să își creeze un sound, o identitate, o comunitate la care eu personal am lucrat câțiva ani. Strategia o aveam în cap de la început. Când spui Dance FM România, te gândești la muzică de club, la stare de bine, stare de weekend, la party, distracție, fericire, iubire.

  1. Cum reușești să te împarti între job și viața personală?

    Având în vedere că sunt un tip punctual, cred că organizarea este esențială în orice domeniu. Mereu am fost genul de om care a știut să își gestioneze timpul. Am timp și pentru soția mea, dar și să ies la plimbare cu câinele meu, Sunny.

  1. Ce pasiuni/hobby-uri ai în puținul timp liber rămas?

    Mă consider un om foarte norocos pentru că toată viață mea am făcut și fac ceea ce îmi place - radio. Asta înseamnă că muzica rămâne pasiunea mea, iar în timpul liber îmi place să citesc despre tot ce ține de radio, muzică și industria muzicală în general.

  1. Care sunt cele mai importante evenimente la care ai fost în line-up? Cum a fost experiență?

    Aș putea să fac o lista, dar am să mă rezum la câteva - Sensation White , Swedish House Mafia - One Tour, The Mission - unde am pus muzică în deschiderea unor nume ca Solomun sau Dennis Ferrer. De asemenea, am pus muzică la cele mai mari festivaluri de la noi - UNTOLD , NEVERSEA și AFTERHILLS. Este absolut minunat să fii pe scene atât de mari, alături de zeci de mii de oameni. Este ca un vis, doar că... e pe bune! :-)

Urmăriţi-l pe Marius Onuc:

Mixcloud https://www.mixcloud.com/marius-onuc/

Instagram https://www.instagram.com/mariusonuc/


On Air
Acum
Zeca Veloso - Todo Homem (Nacho Varela, Cruz Vittor Tribute Mix)
A fost
Le Youth - Alone
Noutăți
alm
film wow
dddjjj
Fresh Tracks
08

FRESH TRACKS w/ DJ MARIKA | 22 Decembrie 2025

Partenerii noștri

DIGI SPORT
Iranienii continuă: după executarea unui sportiv, au condamnat pentru prima dată la moarte o femeie! De ce e acuzată

Iranienii continuă: după executarea unui sportiv, au...

FILM NOW
Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în formă la 52 de ani: „Îmi place să fac sport!” Actrița a trecut și pe la estetician

Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în...

DIGI WORLD
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii

Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos...

DIGI ANIMAL WORLD
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”

Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una...

DIGI LIFE
Cinci alimente „sănătoase” care îți sabotează organismul fără să-ți dai seama. Nutriționiștii trag un semnal de alarmă

Cinci alimente „sănătoase” care îți sabotează...

PE ROZ
Se schimbă totul pentru ele pe 18 aprilie 2026. Top trei zodii care scapă, în sfârșit, de griji și își regăsesc fericirea

Se schimbă totul pentru ele pe 18 aprilie 2026. Top...

cover

În premieră, „Scos din sărite”, un nou format de...

james-yarema-E-CdfbrnnFs-unsplash

UK renunță la planul AI privind muzica protejată de...