Lucian Mîndruță și Digi FM aduc bucurie și magie copiilor din satele uitate, în Turul Târgurilor de Crăciun

maruta

 
În spiritul generozității care definește această perioadă, Lucian Mîndruță și Digi FM continuă, pentru al patrulea sezon, tradiția Turului Târgurilor de Crăciun, o inițiativă de suflet prin care ascultătorii și comunitățile locale își unesc forțele și se transformă în ajutoarele Moșului pentru ca tinerii din medii defavorizate să simtă emoția dorințelor împlinite de sărbători. Ca în fiecare ediție, alături de Lucian, pe drumul dărniciei și solidarității, se află Asociația Banca de Bine, partenerul dedicat care, an de an, se asigură că donațiile colectate în teritoriu sunt sortate, igienizate și distribuite celor care au cea mai mare nevoie. 


În intervalul 16 - 20 decembrie, caravana bunăvoinței își reia călătoria prin țară și poposește în orașele: Constanța (luni, 16 decembrie), Tulcea (marți, 17 decembrie), Galați (miercuri, 18 decembrie), Buzău (joi, 19 decembrie) și Pitești (vineri, 20 decembrie), într-o nouă acțiune de mobilizare socială, cu misiunea de a strânge darurile mult visate de copiii pentru care bradul de Crăciun nu există.

"Este al patrulea an când alegem să pornim în acest maraton al empatiei", explică Violeta Bîltac, Președintele Asociației Banca de Bine. "De data aceasta, am decis să oprim trenul în cinci stații, acolo unde iese fumul din sobă, iar copiii îl așteaptă pe Moș Crăciun de câțiva ani încoace. În spatele acestor micuți sunt povești emoționante care opresc timpul în loc, dar și speranță într-un un viitor mai bun."


De luni până vineri, între orele 17:00-19:00, Lucian Mîndruță, ambasadorul campaniei, va intra în direct cu ascultătorii Digi FM chiar din piețele centrale sau din mijlocul târgurilor de Crăciun organizate în orașele vizitate. Pe parcursul celor cinci zile de transmisie în deplasare, oamenii cu inimă mare sunt încurajați să vină la studioul mobil al stației pentru a dărui dulciuri, alimente neperisabile, jucării, rechizite, îmbrăcăminte, încălțăminte, echipamente tehnologice, toate în stare bună, curate și funcționale - donații care vor fi împărțite ulterior în satele izolate din preajma celor cinci localități.


"Încet – încet, mă apropii de vârsta Moșului", declară Lucian. "Și mă antrenez pentru acel moment prin piețe și târguri de Crăciun. Nu am sanie, nici reni, dar vin pregătit cu un sac pe care vă invit să îl umpleți cu ce credeți voi că va încălzi și bucura sufletele unor copii mai puțin norocoși. Constanța, Tulcea, Galați, Buzău, Pitești – sunt nerăbdător să ne vedem!"


Orice contribuție este binevenită și cu fiecare gest de bunătate magia Crăciunului poate ajunge în căminele unde este cel mai așteptată. Turul Târgurilor de Crăciun nu înseamnă doar daruri materiale. Este un prilej de a răspunde nevoilor unei generații care merită sprijin și atenție pentru a crește frumos, o dovadă a grijii față de cei vulnerabili și a puterii colective de a aduce speranță acolo unde lipsește.


Acest demers reprezintă o nouă inițiativă de responsabilitate socială a Grupului DIGI, cu scopul de a susține comunitățile dezavantajate prin acțiuni de implicare civică.

Mai multe informații despre campanie sunt disponibile pe paginile oficiale Digi FM.

   Despre Digi FM

   Sub manifestul "NEWSIC Radio", Digi FM aduce cea mai tare combinație de muzică, știri și divertisment. Radioul privat cu cea mai mare acoperire de pe întreg teritoriul României propune ascultătorilor un conținut dinamic și atractiv, în care știrile de maximă importanță sunt prezentate în echilibru perfect cu poveștile fascinante ale oamenilor de rând și cu dezbaterile consistente sau dialogurile efervescente ON AIR, toate îmbinate cu muzică atent aleasă și premii care fac zilele cu adevărat speciale. Din portofoliul Grupului DIGI mai fac parte posturile TV: Digi24, Digi Sport 1, 2, 3 și 4, primul post TV Ultra HD din România, Digi 4K, televiziunile tematice: Digi World, Digi Life, Film Now și Digi Animal World, cele muzicale: UTV, Music Channel, Hit Music.

   Despre Asociația Banca de Bine

   Banca de Bine este o organizație non-guvernamentală tânără, dinamică, a cărei misiune este de a ajuta activ copiii din mediile defavorizate pentru a avea acces egal la educație și oportunități viitoare de dezvoltare. Activitatea organizației Banca de Bine se realizează în regim de voluntariat, cu transparență totală, integritate și mult curaj. Banca de Bine susține campanii umanitare și conectează asociații non-profit, companii, donatori și beneficiari împreună. Înțelegem și știm că doar donând din timpul și din cunoștințele noastre putem contribui la un pic mai bine pentru cât mai mulți. 

 
Pentru mai multe informaţiiTelefon: +40 31 400 42 44 
Departamentul Comunicare și CSR  www.digi.ro

On Air
Acum
LOW DEEP T - Casablanca (Al Paar Mix)
A fost
MALONE - Late At Night
Noutăți
hd
av1
d1

Partenerii noștri

DIGI SPORT
Detalii despre Cristi Tănase, la 11 luni de când a fost filmat căzut pe holul blocului. ”Are nevoie de ajutor”

Detalii despre Cristi Tănase, la 11 luni de când a...

FILM NOW
Femeia care l-a convins pe Brad Pitt să semneze acordul de divorț cu Angelina Jolie, după 8 ani de luptă în tribunale: Atât de fericit

Femeia care l-a convins pe Brad Pitt să semneze...

DIGI WORLD
MrBeast, cel mai de succes YouTuber, urmărit de 344 de milioane de abonați, ar putea să cumpere TikTok. Rețeaua socială urmează să fie interzisă în SUA

MrBeast, cel mai de succes YouTuber, urmărit de 344 de...

DIGI ANIMAL WORLD
Momentul când un coiot este scos din frigiderul unui supermarket: „Nu mă așteptam la asta”

Momentul când un coiot este scos din frigiderul unui...

DIGI LIFE
Circa 94 de milioane de vizitatori străini în Spania, în 2024. Câte miliarde de euro au cheltuit

Circa 94 de milioane de vizitatori străini în Spania...

PE ROZ
Corina Caragea, total dezamăgită de vacanța în Maldive: Țeapă mai mare nu am luat. Banii din munca mea se duc cu fiecare zi care trece

Corina Caragea, total dezamăgită de vacanța în...

digi

Grupul DIGI, contribuție de peste 1,3 miliarde de lei...

Untitled-1 - Copy

Dance FM caută noi talente pentru Resident DJ si in...